Üvegkorlátok
Pontmegfogásos üvegkorlát
Ebben az esetben az üvegtáblákat rozsdamentes pontmegfogókkal rögzítik a födémhez vagy az erre a célra kialakított kiegészítő lakatosszerkezethez. A pontmegfogók lehetnek különböző alakúak, a RAL színskála bármely színére festhetők, így tud idomulni a homlokzati képhez vagy egyéb környezethez. Ennél a típusnál látszik a legjobban a teljes üvegfelület, nincsenek oszlopok vagy egyéb kiegészítők. Igény szerint a csiszolt polírozott élekre elhelyezhető kapaszkodó is, fémből vagy akár fából is. Ha lépcsőnél vagy galériánál szeretnénk eltakarni az üvegkorlát rögzítése mögötti részt, akkor ez is megoldható egy, az üvegtábla alsó szakaszán (20-40cm) elhelyezkedő sáv létrehozásával. Ez történhet festéssel, külső réteg fóliázásával és egyéb más megoldásokkal is igény szerinti színekkel.
Ennél a típusnál 6+6, 8+8 vagy akár 10+10 milliméteres edzett ragasztott (ESG/VSG) biztonsági üvegeket használunk. Igény szerint a két üvegtábla között elhelyezkedő fólia lehet víztiszta, vagy matt (nem átlátható), de kedvelt az un. Extra Clear alacsony vastartalmú üveg is, ami mentes a normál üvegek enyhe zöldes árnyalatától. Az üvegtáblák ebben az esetben általában 1200-1400 mm magasak, hiszen a szabványos korlátmagasság 1000 mm a járófelülettől számolva és a rögzítés miatt itt lejjebb kezdőik maga a korlát üvegszerkezete. A födém vastagságától függően a rögzítés lehet menetes szárakkal egy vagy két vonalú.
Vonalmenti / Sínes üvegkorlát
A vonalmenti vagy más néven sínes megfogatású üvegkorlátokat egy speciálisan „U” formára kialakított eloxált alumínium profilba rögzítik , nincs szükség oszlopokra vagy egyéb más kiegészítőre. A sín szerelhető felülről vagy oldalról is, így telepíthető akár teraszokra vagy lépcsők oldalára is. A profil magassága 125mm, szélessége típustól függően 45-90mm, ez a gyártótól is függhet. A vonalmenti üvegkorlát különösen kedvelt olyan esetekben ,ahol a kilátást nem szeretnénk oszlopokkal megzavarni, de gyarkran használják nagyobb igénybevételnek kitett helyeken is például sportcsarnokok , szállodák vagy plázák esetén. A kiesésvédelem mellett nagyon esztétikus és masszív megoldás, kiegészíthető igény szerint fém vagy fa kapaszkodóval is. A rögzítő szerkezet bármely RAL színre színterezhető ,alap esetben a felülete szép szürke szálcsiszolt. Amennyiben közvetlenül a járófelületre kerül és a terasz nem rendelkezik belső vízelvezetéssel, úgy rendelhető hozzá gyári vízelvezető profil, ami a sín alá kerül elhelyezésre. Ez egy lapos, szélességében a sínnel megegyező esztétikus , 10mm vastag , bizonyos távolságonként átmenő bemetszéssel rendelkező lemez, ami kivezeti a sín alatt az esővizet.
A vonalmenti üvegkorlát befogó profilja igény szerint „süllyeszthető” is a járófelület síkja alá, így a végeredmény olyan, mintha az üveg a burkolatból „nőne ki”.
Az üvegtáblák ennél a típusnál általában 6+6, 8+8, 10+10 vagy akár 12+12 mm vastag edzett ragasztott (ESG-TVG/VSG) biztonsági üvegből készülnek, csiszolt szépen polírozott élekkel. Rendelhető víztiszta vagy matt fóliával, de kedvelt az un. Extra Clear alacsony vastartalmú üveg is, ami mentes a normál üvegek enyhe zöld árnyalatától és tökéletes átláthatóságot biztosít.
Az üvegkorlát magassága általában 1000mm a járófelülettől számítva. Ez a megoldás az egyik legesztétikusabb és jelentősen tudja emelni egy homlokzat vagy belső tér nívóját.
Oszlopos üvegkorlát
Teljes oszlopos üvegkorlát
Ez az egyik legelterjedtebb változat a tartóssága, megbízhatósága és kedvező ár-érték aránya miatt. Ez egyben a legolcsóbban beszerezhető korlát típus.
Ennél a megoldásnál az üvegtáblák rögzítésére acélszerkezetet használunk, ahol az acéloszlopok között az üvegfelületet fix rögzítő elemek tartják.
Az oszlopok távolsága jellemzően 500-1600 mm között változhat a beépítési körülmények, illetve a megrendelői igények függvényében, de a műszaki szempontok meghatározóak
Az oszloptávolság megfelelő és biztonságos megválasztásához előzetesen ismernünk kell a fix rögzítő elemek típusát, valamint azt, hogy milyen fajtájú üvegre van igény. Kisebb korlátoszlop távolságoknál, ha a fix megfogó elem szorító elven rögzít, akkor elegendő 4+4 mm, 5+5 mm vastagságú egyszerű ragasztott biztonsági üveg (VSG) alkalmazása. Nagyobb oszloptávolságnál, illetve furaton keresztül rögzítő fix megfogó elemeknél már előfeszített vagy edzett-ragasztott (TVG/VSG, ESG/VSG) üvegtáblák alkalmazása válik szükségessé. Az oszlopok szerelhetők a burkolat oldalára, vagy magára a burkolatra is, amelyek és a fix rögzítő elemek 2 féle – fényes vagy szálcsiszolt -rozsdamentes anyagból készülnek. Társasházi lakások erkélyein található nagyon sok oszlopos megoldás, ami mutatós és az üvegek variálhatók többféle színben, a ház homlokzatának megfelelően.
Féloszlopos üvegkorlát
A teljes oszloposnál egy fokkal elegánsabb, mert sokkal inkább az üveg dominál.
A maximum 35 cm magas fém oszlopok tartják az üvegeket, szabad látvány biztosítva igazán zavaró elemek nélkül. Ezek az oszlopok szerelhetők a födém oldalára, vagy magára a födémre is.
Ennek előnye, hogy a rövidebb oszlopok miatt könnyedebb, filigránabb a megjelenése, teljesebb kilátást nyújt, és relatíve alacsonyabb az ára, ugyanakkor a teherbírása nem akkora, mint a robosztusabbnak kinéző teljes oszlopos társáé.
A biztonság funkció miatt minimum 5+5 mm vastag és ragasztott vagy edzett-ragasztott üvegből készíthető el.
Minilábas üvegkorlát
A féloszloposhoz képest még könnyedebb, légiesebb, hiszen a burkolatra rögzített, 15-20 cm magas „lábacskák” szinte elvesznek a hatalmas üvegfelületek mellett. Ezek jellemzően alsó szerelésűek. Az üvegtáblák a biztonság miatt minimum 6+6 mm vastag ragasztott vagy edzett-ragasztott üvegből készíthetők el.
Sokszor találhatunk ilyen típust kültéri medencék mellett, ahol térelválasztó funkciót is elláthatnak.